Wyjazdy w góry pod wieloma względami różnią się od tych spędzanych nad morzem, czy chociażby nad polskimi jeziorami. Nie chodzi jednak tylko o krajobraz, ceny, powietrze itd ale przede wszystkim o fundamentalne zasady panujące w danym miejscu. Przykładowo wyjeżdżając nad morze oczekuje się od hotelu wszystkich wygód i udogodnień. Wyjeżdżając natomiast w góry, człowiek cieszy się z tego, że ma dach nad głową i ogrzewane pomieszczenie. Różnic jednak jest znacznie więcej.

Różne metody, sen ten sam

Najważniejszą różnica jest sposób spania. Nadmorskie pensjonaty oferują pokoje z wygodnymi łózkami, telewizją do snu i niezwykle miękką i wygodna pościelą.
Schroniska górskie jak ma się szczęście dają możliwość spania w kilku osobowym pokoju, na czymś czemu bliżej do pryczy niż do łóżka. I na tym kończą się wygody. Gdy ma się pecha, trzeba przygotować się na spanie na tzw. glebie, czyli zwyczajnie na podłodze.

Różnice w wyposażeniu

Z tego właśnie powodu wynikają różnice w wyglądzie turystów zmierzających na północ kraju lub na południe. Turysta północny ma estetyczne walizki, a w nich ubrania. Turysty południowy ma plecak do którego oprócz ubrań włożoną matę samopompującą, śpiwór, poduszkę turystyczną itd. Wszystko, co jest niezbędne do przeżycia we w miarę komfortowych warunkach.
Zdecydowanie jednym z najważniejszych elementów takiej wyprawki górskiej jest właśnie mata samopompująca, która przypomina nieco materac i nawet najtwardszą podłogę potrafi nieco ucywilizować.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>